Afyon-Alanya otoyolunun güzergahı belirleniyor

otoyol

YAPIM çalışmalarının 2013’te başlayacağı bildirilen Afyon-Antalya-Alanya otoyolunda güzergah belirleme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Yaklaşık 400 kilometrelik otoyol, Antalya’ya Isparta yolu üzerinden bağlanacak. Otoyolun Alanya’ya uzanacağı güzergahta çok sayıda tünel ve viyadük yapılacak.

ALANYA-MERSİN NETLİK KAZANMADI

SERİK ve Manavgat’ın kuzeyinden uzanacak olan otoyol, Okurcalar’ın Alara ve Çakallar köyleri arasından Alanya’ya girecek. Alanya etabı, Türkler beldesi ile Akdam Köyü arasından Emişbeleni ile Konaklı beldelerine ulaşacak ve tamamlanacak. Otoyolun, Alanya’dan Mersin’e uzanıp uzanmayacağı ise henüz net değil.

ALANYA ETABINDA 12 KM TÜNEL VAR

OTOYOLUN geçeceği güzergahta bulunan beldeler, yolu imar planlarına işleme çalışmalarına başladı. Emişbeleni Belediye Başkanı Uludağ, “Karayolları yöneticileriyle otoyolla ilgili toplantı yaptık. Alanya güzergahının yüzde 90’lık bölümü tamamlandı. Alanya etabında 12 kilometrelik tünel yapılacak. Ulaşım çok rahatlayacak” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12 Haziran milletvekilliği genel seçiminde ‘2023 Türkiye Vizyonu’ başlıklı seçim bildirisinde yer alan projeler arasında bulunan Afyon-Antalya ve Alanya arasındaki otoban için çalışma başlatıldı.

Afyon-Alanya arasında 400 kilometrelik otoban için güzergah belirlenmeye başlandı. Proje kapsamında otoban, Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına sadece Burdur yoluna 25 kilometre ve Isparta yoluna da 30 kilometre bağlantı yapılacak.

Antalya’da bulunan Kurşunlu Şelalesi’nin üstünden geçecek olan otoban, Aksu’yu 500 metrelik bir viyadükle aşacak. Aspendos antik kentinin kuzeyindeki Köprüçay’ı ise 6 kilometre uzunluğundaki tünel ve viyadüklerle aşması planlanan Afyon-Antalya-Alanya Otoyolu için Köprüçay’daki tarihi köprünün 200 metre yanında devasa bir viyadük yapılacak.

İLK ETABI KONAKLI’DA

Otoyol, Serik ile Taşağıl arasını ise 9 kilometre uzunluğunda bir tünel ve viyadük zinciriyle bağlayacak. Böylece Serik ve Manavgat’ın kuzeyinden geçecek olan Alanya’nın Çakallar ile Alara köyleri arasında bulunan bir bölgeden geçmesi yönünde planlama yapılıyor.

Çakallar ve Alara’dan başlayacak olan otoban projesinin Alanya etabında Türkler Beldesi ile Akdam Köyü arasından, yol Emişbeleni ile Konaklı bölgesine kadar ulaşacak. Bu kapsamda Alara Köyü ve Konaklı Beldesi olmak üzere iki ayrı bölgeden D-400’e bağlantı yolu yapılacak.

6 KİLOMETRELİK TÜNEL

Konaklı Beldesi’nde kalacak olan otobanın, Alanya’ya girmesi ve oradan Mersin’e bağlanması planlanıyor. Ancak, Konaklı ile Alanya arasında otobanın yapılabilmesi için 12 kilometrelik bir tünel yapılması planlanıyor. 6 kilometrelik tünelin yapımının astronomik rakama neden olacağını göz önünde bulunduran Karayolları, otobanın ilk etabını Konaklı Beldesi’ne kadar inşa etmeyi planlıyor. Mersin’e kadar ulaşacak olan otobanın güzergahı için henüz Alanya’nın doğu bölgesinde güzergah çalışmalarının başlamadığı öğrenildi.

“TRAFİK ÇOK RAHATLAYACAK”

AKP’li Emişbeleni Belediye Başkanı Nurettin Uludağ, “Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün üst düzey yöneticileri ile toplantı yaptık. Otoban Projesi’nin Çakallar ve Alara köylerini de kapsayan bölgeden başlayarak, Emişbeleni ve Konaklı’ya kadar uzanacak. Konaklı’ya kadarki otoban güzergahı yüzde 90’lık bölümü tamamlandı. İki ayrı bölgeden D-400’e bağlantı yolları verilecek. Otobanın Alanya’ya kadar ulaşması için 12 kilometrelik tünel yapımı söz konusu. Bu tünelin yapımının pahalıya mal olup, olmayacağı ilgililer tarafından gözden geçiriliyor. Ancak bu yol, Mersin’e kadar ulaşacak. O zaman hem Alanya, hem de bölgemiz trafik yönünden rahat bir nefes alacak ve ekonomik yönden de şehrimize katkısı olacaktır. Projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Yorumları

Yorum

Sevebilirsin...